Zachęcamy do oszczędzania wody!

Dlaczego to takie ważne? Zmniejszenie zużycia to nie tylko pomoc dla przyrody, ale także jeden ze sposobów walki z globalnym ociepleniem. Zachęcamy, by każdy z uwagą przyjrzał się swoim codziennym nawykom. Wystarczy, że wprowadzimy kilka niewielkich zmian, by odczuć różnicę w domowym budżecie.

Przedstawiamy 10 podstawowych sposobów oszczędzania wody:

  1. Bierz szybki prysznic zamiast kąpieli

Kąpiel w wannie to ok. 200 litrów wody, tymczasem 4-minutowy prysznic wymaga jedynie 60 litrów.  To naprawdę duża różnica, szczególnie zauważalna, gdy popatrzysz na to z perspektywy długoterminowej. Jeśli nie posiadamy kabiny prysznicowej, lub zwyczajnie nie chcesz rezygnować z kąpieli w wannie ? starajmy się nie nalewać wody do pełna.

  1. Wykorzystuj wodę ponownie

Woda z mydlinami lub płynem do mycia naczyń to dobry sposób do spłukiwania toalety lub mycia podłóg.

  1. Naprawiaj kapiący kran

Kapiący kran, cieknąca spłuczka czy nieszczelna rura mogą wygenerować ogromne straty. Dla przykładu: cieknąca spłuczka to nawet 9 litrów wody na godzinę, a zatem 78 900 litrów uciekającej wody na rok.

  1. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów czy golenia

Przyjmijmy, że szczotkujemy zęby 2 minuty (rano i wieczorem) przy odkręconym kranie. W ten sposób marnujemy 16 litrów czystej wody pitnej! Wodę do płukania jamy ustnej zdecydowanie lepiej nalać do kubka.

  1. Używaj perlatora

Warto stosować tzw. perlator, którego zadaniem jest napowietrzanie strumienia wody. Dzięki temu masz wrażenie, że z kranu płynie więcej wody niż w rzeczywistości.

  1. Używaj regulowanej spłuczki

Zamieńmy tradycyjną spłuczkę kompaktową (jedno spłukiwanie = 9 litrów wody) na model
z podwójnym systemem spłukiwania (jedno spłukiwanie = 3 lub 6 litrów wody). Dodatkowo zwróćmy uwagę, by nie spłukiwać wody bez potrzeby. Zrezygnujmy z wyrzucania  do toalety różnych rzeczy, takich jak resztki jedzenia, chusteczki, waciki czy włosy ze szczotki.

  1. Zainwestuj w zmywarkę

Zmywanie ręczne jest nie tylko czasochłonne i męczące, ale również nieekonomiczne. W ten sposób zużywamy nawet 30% więcej wody w porównaniu do zmywarki. Najlepiej wybierzmy model, który posiada program EKO ? nieco dłuższy, ale taki, który pozwala na jeszcze mniejszy pobór wody w trakcie jednego cyklu.

  1. Wypełniaj pralkę i zmywarkę do końca

Pralkę i zmywarkę uruchamiaj tylko wtedy, gdy są pełne ? to podstawowa zasada ekonomii i ekologii.

  1. Używaj programów EKO

Wydawałoby się, że pranie, które trwa pół godziny, pochłania mniej wody i energii niż pranie 2-3 godzinne? Jest wręcz odwrotnie! Długie cykle (oznaczane najczęściej skrótem EKO lub symbolem listka) zużywają mniej wody i prądu niż cykle standardowe.

  1. Zbieraj deszczówkę

Jeśli jeszcze tego nie robisz ? zbieraj deszczówkę! Możesz ją wykorzystać do prac ogrodniczych lub podlać nią domowe rośliny. Miękka woda, pozbawiona pierwiastków wapnia i magnezu, jest dobrze przyswajalna przez większość roślin.

 

Według ONZ do roku 2050 przynajmniej co czwarta osoba na świecie może żyć w kraju, w którym odczuwany będzie chroniczny niedobór czystej wody lub występować będą powtarzające się cykle jej niedoboru. Jedynym sposobem, by tego uniknąć jest efektywne oszczędzanie wody. Jak to zrobić? Najlepiej zacząć od siebie!

 

 

 

 

Skip to content