link do statutu Dziennika Urzędowego Województwa Wielkopolskiego
STATUT MIĘDZYGMINNEGO ZWIĄZKU WODOCIĄGÓW
I KANALIZACJI W STRZELCACH WIELKICH
Nazwa i siedziba Związku
§ 1
- Związek nosi nazwę: Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji w Strzelcach Wielkich, zwany w dalszej treści niniejszego Statutu „Związkiem”.
- Siedzibą Związku są Strzelce Wielkie, gmina Piaski, województwo wielkopolskie.
§ 2
Związek posiada osobowość prawną.
Uczestnicy i czas trwania związku
§ 3
Uczestnikami Związku, zwanymi w dalszej treści niniejszego Statutu „Uczestnikami” są Gminy:
- Gmina Kobylin,
- Gmina Krobia,
- Gmina Pogorzela,
- Gmina Pępowo.
§4
Związek został utworzony na czas nieokreślony.
Zadania Związku
§ 5
Zadaniem Związku jest wspólne wykonywanie zadań publicznych w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków w celu zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej na terenie gmin będących Uczestnikami Związku, w szczególności poprzez:
- realizację dostaw wody w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem oraz dostaw wody iodprowadzania ścieków w sposób ciągły i niezawodny, a także zapewnienie należytej jakości dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków,
- działalność inwestycyjną obejmującą budowę urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych , ustalonych przez uczestników Związku w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego gmin,
- pozyskiwanie środków finansowych niezbędnych dla realizacji zadań inwestycyjnych, między innymi środków finansowych w ramach europejskich funduszy pomocowych.
Organy Związku
§ 6
Organami Związku są:
- Zgromadzenie Związku, zwane dalej „Zgromadzeniem” ? jako organ stanowiący i kontrolny Związku,
- Zarząd Związku, zwany dalej „Zarządem” ? jako organ wykonawczy Związku.
§ 7
- Każdy uczestnik Związku posiada w Zgromadzeniu po 2 przedstawicieli.
- Z mocy prawa w skład Zgromadzenia wchodzą wójtowie (burmistrzowie) gmin uczestniczących w Związku. Na wniosek wójta (burmistrza) rada gminy może powierzyć reprezentowanie gminy w Zgromadzeniu zastępcy wójta (burmistrza) lub radnemu.
- Poza osobami wymienionymi w ust. 2, w skład Zgromadzenia wchodzą dodatkowo przedstawiciele ? po 1 osobie z każdej gminy będącej uczestnikiem Związku, wybrani przez radę gminy.
§ 8
- Kadencja Zgromadzenia pokrywa się z kadencją rad gmin.
- Po zakończeniu kadencji członkowie Zgromadzenia pełnią swoje funkcje do czasu wejścia wich prawa i obowiązki nowych członków Zgromadzenia.
- Wystąpienie oraz wykluczenie uczestnika ze Związku skutkuje równocześnie pozbawieniem jego przedstawicieli członkostwa w organach Związku.
§ 9
- Uchwały Zgromadzenia podejmowane są bezwzględną większością głosów statutowej liczby członków Zgromadzenia w głosowaniu jawnym.
- Każdy przedstawiciel Uczestnika Związku w Zgromadzeniu posiada 1 głos.
- Głosowanie jawne odbywa się na sesjach Zgromadzenia z jednoczesnym użyciem urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań.
- W przypadku, gdy przeprowadzenie głosowania w sposób określony w ust. 3 nie jest możliwe zprzyczyn technicznych przeprowadza się głosowanie imienne. Głosowanie jawne imienne odbywa się w taki sposób, że osoba po jej wywołaniu przez Przewodniczącego obrad wypowiada się czy jest „za” uchwałą, kandydaturą lub wnioskiem, czy jest „przeciw”, czy „wstrzymuje się od głosu”.
- Imienne wykazy głosowań podaje się niezwłocznie do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej Związku.
- Głosowanie jawne zarządza i przeprowadza przewodniczący obrad i nakazuje odnotowanie wyników głosowania w protokole z posiedzenia.
- Wyniki głosowania jawnego ogłasza przewodniczący obrad.
§ 10
- Zgromadzenie wybiera ze swego grona przewodniczącego Zgromadzenia i 1-2 wiceprzewodniczących Zgromadzenia bezwzględną większością głosów statutowej liczby członków Zgromadzenia w głosowaniu tajnym.
- Przewodniczący Zgromadzenia organizuje pracę Zgromadzenia i przewodniczy obradom.
- W przypadku nieobecności przewodniczącego jego obowiązki pełni wiceprzewodniczący.
- W przypadku rezygnacji przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Zgromadzenie podejmuje uchwałę w sprawie przyjęcia tej rezygnacji nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia złożenia rezygnacji.
§ 11
- Zgromadzenie odbywa posiedzenia zwyczajne w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na pół roku.
- Posiedzenie Zgromadzenia zwołuje przewodniczący Zgromadzenia, a w razie jego nieobecności wiceprzewodniczący.
- Przewodniczący ma obowiązek zwołać Zgromadzenie na wniosek Zarządu lub co najmniej jednej czwartej statutowego składu Zgromadzenia, na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. Wniosek powinien zawierać porządek obrad wraz z projektami uchwał.
- Pierwsze posiedzenie Zgromadzenia nowej kadencji, do czasu wyboru Przewodniczącego Zgromadzenia, prowadzi najstarszy wiekiem członek Zgromadzenia obecny na posiedzeniu, który wyrazi na to zgodę.
§ 12
- Posiedzenia Zgromadzenia są jawne.
- Zgromadzenie zwołuje się najpóźniej na 7 dni przed terminem obrad drogą elektroniczną. Obrady Zgromadzenia są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz idźwięk. Nagrania obrad są udostępniane w BIP i na stronie internetowej Związku.
- W zawiadomieniu o zwołaniu posiedzenia Zgromadzenia należy podać dzień, godzinę i miejsce Zgromadzenia oraz porządek obrad, wraz z projektami uchwał i protokołem z poprzedniego posiedzenia Zgromadzenia.
- Posiedzenia Zgromadzenia są protokołowane, protokół powinien być przyjęty na następnym posiedzeniu.
§ 13.
Do kompetencji Zgromadzenia należy:
- uchwalanie wieloletniej prognozy finansowej oraz rocznego planu finansowego Związku, rozpotrywanie sprawozdań z wykonania budżetu za rok poprzedni i podejmowanie uchwał wprzedmiocie udzielenia lub nieudzielenia Zarządowi absolutorium z tego tytułu,
- rozpatrywanie raportu o stanie Związku oraz podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia wotum zaufania Zarządowi z tego tytułu. Zgromadzenie rozpatruje raport podczas posiedzenia, na którym podejmowana jest uchwała Zgromadzenia w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium Zarządowi. Raport rozpatrywany jest w pierwszej kolejności. Nad przedstawionym raportem przeprowadza się debatę.
- przyjmowanie sprawozdań z działalności Zarządu Związku,
- uchwalanie regulaminu pracy Zarządu i regulaminu Biura Związku,
- podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia i wykluczenia ze Związku,
- uchwalanie zmian w statucie Związku,
- podejmowanie uchwał w sprawie likwidacji Związku oraz podziału jego mienia na skutek likwidacji,
- kontrolowanie działalności Zarządu,
- powołanie Komisji Rewizyjnej oraz ustalanie regulaminu jej działania,
- rozpatrywanie skarg na działania zarządu, skarg i wniosków oraz petycji składanych przez obywateli, powołanie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji oraz w razie potrzeby inych stałych idoraźnych komisji do określonych zadań,
- podejmowanie uchwał w sprawie zaciągania długoterminowych pożyczek i kredytów; ustalanie maksymalnej wysokości pożyczek i kredytów krótkoterminowych zaciąganych przez Zarząd wroku budżetowym,
- decydowanie w sprawach tworzenia spółek prawa handlowego, wnoszenia i wycofywania znich udziałów a także zbywania akcji,
- wybieranie i odwoływanie przewodniczącego Zgromadzenia i 1-2 wiceprzewodniczących,
- wybieranie i odwoływanie członków Zarządu Związku,
- powoływanie i odwoływanie likwidatora Związku,
- stanowienie w innych sprawach zastrzeżonych obowiązującym prawem do kompetencji Zgromadzenia,
§ 14
- Organem wykonawczym Związku jest Zarząd.
- Kadencja Zarządu pokrywa się z kadencją Zgromadzenia.
- Po upływie kadencji Zgromadzenia, Zarząd działa do czasu wyboru nowego Zarządu.
§ 15
- Zarząd Związku składa się z 4 członków. W skład Zarządu wchodzą: przewodniczący, wiceprzewodniczący oraz 2 członków Zarządu. W skład Zarządu może wchodzić nie więcej niż 1 członek spoza Zgromadzenia.
- Przewodniczącego Zarządu wybiera Zgromadzenie w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów statutowej liczby członków Zgromadzenia.
- Wiceprzewodniczącego Zarządu oraz pozostałych członków Zarządu wybiera Zgromadzenie na wniosek Przewodniczącego Zarządu, bezwzględną większością głosów statutowej liczby członków Zgromadzenia w głosowaniu tajnym. Na każdego członka Zarządu głosuje się osobno.
- Przewodniczący Zarządu, Wiceprzewodniczący Zarządu oraz pozostali członkowie Zarządu pełnią swe funkcje pozaetatowo.
- Członkostwa w zarządzie nie można łączyć z członkostwem w komisji rewizyjnej, komisji skarg, wniosków i petycji oraz pełnieniem funkcji przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Zgromadzenia.
- Zarząd wykonuje zadania przy pomocy Biura Związku, które zapewnia obsługę techniczno-organizacyjną Związku i jego organów
- Organizację i funkcjonowanie Biura Związku określa regulamin organizacyjny biura.
- Biurem Związku kieruje Dyrektor Biura Związku.
- Czynności ze stosunku pracy wobec pracowników Biura Związku wykonuje Dyrektor Biura Związku.
§ 16
- Odwołanie całego Zarządu lub poszczególnych jego członków następuje w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów statutowej liczby członków Zgromadzenia.
- Odwołanie członka Zarządu może nastąpić w każdym momencie.
- Rezygnację z członkostwa w Zarządzie przyjmuje Zgromadzenie podczas najbliższego posiedzenia, w przypadku nieprzyjęcia, staje się ona skuteczna wraz z zakończeniem posiedzenia.
- Zgromadzenie przeprowadza głosowanie w sprawie odwołania całego Zarządu po zapoznaniu się z opinią Komisji Rewizyjnej.
- W razie odwołania całego Zarządu lub obniżenia się ilości jego członków poniżej liczby określonej w § 15.1. Zgromadzenie w ciągu 1 miesiąca wybiera nowy Zarząd lub uzupełnia odpowiednio jego skład.
- Wygaśnięcie członkostwa w Zarządzie następuje na skutek: zrzeczenia się członkostwa, odwołania, śmierci, upływu kadencji, ustania członkostwa Gminy w Związku.
- W przypadku wygaśnięcia członkostwa członka Zarządu Zgromadzenie na najbliższym posiedzeniu przeprowadza wybory uzupełniające.
§ 17.
Do kompetencji Zarządu należą wszelkie sprawy nie zastrzeżone ustawą i statutem na rzecz Zgromadzenia, a w szczególności:
- reprezentowanie Związku na zewnątrz
- zarządzanie mieniem Związku,
- wykonywanie uchwał Zgromadzenia, w tym budżetu Związku,
- składanie Zgromadzeniu sprawozdań z działalości, z wykonania budżetu i raportu o stanie Związku. Raport o stanie Związku Zarząd przedstawia Zgromadzeniu co roku do dnia 31 maja,
- przygotowywanie materiałów, w tym projektów uchwał, na posiedzenia Zgromadzenia,
- prowadzenie rejestrów uchwał podjętych przez Zgromadzenie, Zarząd oraz Komisję Rewizyjną i Komisję Skarg, Wniosków i Petycji lub rejestru uchwał innych komisji w przypadku powołania ich przez Zgromadzenie,
- wnioskowanie do Zgromadzenia o przystąpienie, wystąpienie lub wykluczenie członka zeZwiązku.
§ 18
- Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym, w obecności conajmniej połowy obowiązującego składu organu.
- W przypadku równej ilości głosów decyduje głos przewodniczącego obrad.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz na kwartał.
- Posiedzenia Zarządu zwołuje przewodniczący Zarządu, a w razie jego nieobecności wiceprzewodniczący.
- Na pisemny wniosek Komisji Rewizyjnej lub na pisemny wniosek co najmniej 1/2 liczby członków Zarządu, przewodniczący zobowiązany jest zwołać posiedzenie Zarządu w ciągu 7dni od daty złożenia wniosku.
- W przypadku niezwołania posiedzenia Zarządu, o którym mowa w ust. 5, uprawnienia dozwołania posiedzenia przechodzą na wnioskodawcę.
- Posiedzenia Zarządu są protokołowane.
§ 19
- Do zadań przewodniczącego Zarządu należy:
- organizowanie pracy oraz zwoływanie posiedzeń Zarządu,
- przewodniczenie obradom posiedzeń Zarządu,
- uczestniczenie w posiedzeniach Zgromadzenia oraz składanie sprawozdań z działalności Zarządu,
- składanie sprawozdań ze swej działalności na posiedzeniach Zarządu,
- podejmowanie czynności należących do właściwości Zarządu w sprawach pilnych, które następnie wymagają zatwierdzenia na najbliższym posiedzeniu Zarządu,
- W przypadku nieobecności przewodniczącego, jego obowiązki pełni wiceprzewodniczący lub członek Zarządu upoważniony przez Przewodniczącego.
§ 20.
Oświadczenia woli w imieniu Związku w zakresie zarządu mieniem składają dwaj członkowie Zarządu lub jeden członek Zarządu i osoba upoważniona przez Zarząd (pełnomocnik). Jeżeli czynność prawna może spowodować powstanie zobowiązań finansowych, do jej skuteczności niezbędna jest kontrasygnata głównego księgowego Związku lub osoby przez niego upoważnionej.
Komisja Rewizyjna
§ 21
- Komisja Rewizyjna składa się z trzech osób powołanych spośród członków Zgromadzenia zwyłączeniem przewodniczącego Zgromadzenia i wiceprzewodniczącego oraz członków Zarządu .
- Członkowie Komisji Rewizyjnej wybierają ze swego grona przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego Komisji.
- Komisja Rewizyjna obraduje na posiedzeniach zwoływanych, przez przewodniczącego Komisji, z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu albo Zgromadzenia.
- Komisja może zaprosić na swoje posiedzenie osoby w charakterze biegłych lub ekspertów.
- Komisja Rewizyjna podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów.
§ 22
Do zadań Komisji Rewizyjnej należy:
- zaopiniowanie wykonania planu finansowego Związku,
- wystąpienie z wnioskiem do Zgromadzenia w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium Zarządowi,
- prowadzenie kontroli w zakresie ustalonym przez Zgromadzenie.
§ 23
- Z posiedzeń Komisji sporządza się protokół.
- Protokół z czynności kontrolnych powinien mieć podpis osoby przeprowadzającej kontrolę iosoby kontrolowanej.
- W przypadku nieobecności przewodniczącego jego obowiązki pełni wiceprzewodniczący.
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji
§ 24
- Komisja Skarg, Wniosków i Petycji składa się z trzech osób powołanych spośród członków Zgromadzenia z wyłączeniem przewodniczącego Zgromadzenia, wiceprzewodniczącego oraz członków Zarządu .
- Członkowie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji wybierają spośród swego grona przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego Komisji.
- Komisja Skarg, Wniosków i Petycji obraduje na posiedzeniach zwoływanych przez przewodniczącego Komisji w miarę potrzeb. Przewodniczący Komisji zawiadamia pozostałych członków Komisji z 7-dniowym wyprzedzeniem o miejscu i czasie oraz porządku posiedzenia.
- Przewodniczący Komisji organizuje pracę Komisji i prowadzi jej obrady. W przypadku nieobecności przewodniczącego jego zadania wykonuje wiceprzewodniczący Komisji.
- Komisja podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym. Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów.
- Do zadań Komisji należy rozpatrywanie skarg na działania zarządu Związku i jednostek organizacyjnych Związku oraz wniosków i petycji składanych przez obywateli, w zakresie których podmiotem właściwym do rozpatrzenia jest Zgromadzenie.
- Komisja rozpatruje wstępnie przekazane jej skargi, wnioski i petycje, a następnie formułuje opinię w formie uchwały skierowaną do Zgromadzenia z propozycją sposobu ich załatwienia.
- Komisja Skarg, Wniosków i Petycji badając sprawę i prowadząc postępowanie wyjaśniające wzwiązku ze złożoną skargą, wnioskiem lub petycją może zebrać materiały, informacje i inne niezbędne wyjaśnienia oraz wezwać wnoszącego skargę, wniosek lub petycję do ich sprecyzowania, uzupełnienia, a także przedstawienia dodatkowych materiałów lub informacji.
- Z przebiegu posiedzenia Komisja Skarg, Wniosków i Petycji sporządza protokół.
- Komisja składa Zgromadzeniu raz do roku sprawozdanie ze swej działalności.
Majątek i gospodarka finansowa Związku
§ 25
Majątek Związku stanowią:
- przekazane przez poszczególne gminy składniki ich mienia nieruchomego i ruchomego służącego realizacji zadań przyjętych przez Związek,
- dochody z majątku i działalności Związku,
- dotacje i darowizny,
- inne źródła.
§ 26
- Majątek Związku jest odrębny od majątku Uczestników Związku i jest odrębnie zarządzany.
- Związek prowadzi rejestr składników majątkowych.
- Składniki majątkowe są użytkowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem.
- Wpis do rejestru następuje na podstawie dokumentów:
- OT otrzymania środka trwałego
- PT przejęcia od gmin w użytkowanie środka trwałego.
- Wykreślenie z rejestru następuje przez:
- oddanie gminom przekazanego w użytkowanie środka trwałego ? PT,
- likwidację zbędnego środka trwałego (przy 100 % amortyzacji i przy 100% zużyciu,
- sprzedaży zbędnego środka trwałego w drodze przetargu (po określeniu wartości wg stopnia zużycia).
§ 27
- Uczestnicy Związku zobowiązani są uiszczać niezbędne świadczenia na rzecz Związku.
- Jeżeli dochody Związku oraz świadczenia członków Związku nie wystarczają na pokrycie wydatków, niedobór rozkłada się na członków Związku proporcjonalnie.
- Zarząd Związku przygotowuje projekt budżetu Związku i przedkłada go do uchwalenia Zgromadzeniu.
- Budżet jest uchwalany przez Zgromadzenie do końca roku poprzedzającego rok budżetowy, lecz nie później niż do dnia 31 stycznia roku budżetowego.
- Do gospodarki finansowej Związku stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące gospodarki finansowej gmin.
- Odpowiedzialnym za prowadzenie księgowości Związku jest Główny Księgowy Związku.
- Najpóźniej w ciągu trzech miesięcy po upływie roku budżetowego Zarząd składa Zgromadzeniu sprawozdanie roczne z realizacji budżetu Związku.
- Świadczenia finansowe poszczególnych Uczestników Związku w przypadku realizacji inwestycji ustalane są na podstawie odrębnych porozumień.
- Uczestnicy występujący ze związku odpowiadają za zobowiązania Związku powstałe do chwili ustania członkostwa w Związku.
Zasady korzystania z obiektów i urządzeń Związku
§ 28
- Każdy Uczestnik Związku jest uprawniony do korzystania z obiektów i urządzeń Związku.
- Uczestnicy Związku korzystają z obiektów i urządzeń Związku na równych zasadach, wzakresie określonym zadaniami Związku.
Zasady udziału w kosztach wspólnej działalności, zyskach i pokrywaniu strat Związku
§ 29
- Każdemu z uczestników Związku zapewnia się obsługę potrzeb jego mieszkańców na równych zasadach, z uwzględnieniem udziału uczestników Związku w kosztach wspólnej działalności Związku.
- Uczestnicy Związku ponoszą koszty działalności Związku ustalane w drodze odrębnych porozumień.
Zasady przystępowania i występowania uczestników oraz zasady rozliczeń majątkowych
§ 30
O przyjęciu do Związku nowego uczestnika decyduje Zgromadzenie w drodze uchwały określającej warunki przystąpienia.
§ 31
Uczestnictwo w Związku ustaje w razie:
- wystąpienia uczestnika ze Związku,
- wykluczenia uczestnika ze Związku,
- likwidacji Związku.
§ 32
- Uczestnik może wystąpić ze Związku przez złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu, potwierdzonego stosowną uchwałą organu stanowiącego uczestnika.
- Oświadczenie winno być złożone z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia ze skutkiem na dzień 31 grudnia danego roku.
§ 33
- Związek może wykluczyć Uczestnika ze Związku tylko w razie:
- udowodnionego działania na szkodę Związku,
- niewykonania obowiązków na rzecz Związku,
- naruszenia przepisów obowiązujących w Związku, w szczególności postanowień Statutu Związku.
- O złożeniu wniosku o wykluczenie uczestnika ze Związku, Przewodniczący Zgromadzenia informuje tego Uczestnika co najmniej 1 miesiąc przed terminem odbycia Zgromadzenia Związku, na którym rozpatrywany będzie wniosek.
- Wniosek o wykluczenie uczestnika ze Związku może być złożony przez Zarząd Związku lub każdego z Uczestników.
§ 34
- Nieruchomości, a także niepodzielne składniki majątkowe wniesione przez Uczestnika doZwiązku, nie podlegają zwrotowi w przypadku jego wystąpienia lub wykluczenia ze Związku, jeżeli Związek nie mógłby bez nich prawidłowo wykonywać swoich zadań statutowych.
- W przypadku, o którym mowa w ust.1, uczestnikowi Związku przysługuje zwrot równowartości danego składnika majątkowego ustalonej wg jego stanu z dnia wniesienia i określonej przez rzeczoznawcę majątkowego na dzień wystąpienia lub wykluczenia Uczestnika ze Związku.
- W oparciu o wartość określoną w ust. 2 Zgromadzenie ustala termin i sposób spłaty występującego lub wykluczonego uczestnika, przy czym spłata może być dokonana ratalnie, wokresie do 3 lat od dnia wystąpienia lub wykluczenia.
Zasady i tryb likwidacji Związku
§ 35
- Likwidacja Związku następuje na podstawie uchwały Zgromadzenia o likwidacji Związku.
- Podział majątku Związku pozostałego po likwidacji następuje proporcjonalnie do wartości wniesionego majątku przez uczestników Związku.
- Likwidację Związku prowadzi wybrany przez Zgromadzenie likwidator.
- Do obowiązków likwidatora należy w szczególności:
- sporządzenie planu likwidacji zatwierdzonego przez Zgromadzenie,
- sporządzenie bilansu otwarcia likwidacji,
- publiczne ogłoszenie o postawieniu Związku w stan likwidacji wraz z wezwaniem ewentualnych wierzycieli do zgłoszenia swoich roszczeń wobec Związku, w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia o likwidacji,
- zakończenie bieżących spraw Związku,
- ściągnięcie wierzytelności Związku,
- zaspokojenie zobowiązań Związku,
- przedstawienie Zgromadzeniu Związku projektu podziału majątku Związku pozostałego po zakończeniu jego likwidacji.
- Koszty likwidacji ponosi Związek.
- Likwidator wykonuje swoje obowiązki z uwzględnieniem uchwał Zgromadzenia Związku.